ماشین حفاری افقی متعلق به شرکت سات با قابلیت کنترل و هدایت حرکتی یا «Horizontal Directional Drilling Machine» ساخت شرکت Herrenknecht آلمان از پیشرفته ترین و قوی ترین تجهیزات حفاری در سطح جهان می باشد که مدل HK250T آن توسط شرکت سات خریداری گردیده و تاکنون در پروژه های مختلف عبور لوله از زیر رودخانه های کشور به روش HDD به کار گرفته شده است.

دستگاه HDDخریداری شده توسط شرکت سات مجهز به تجهیزات جانبی شامل انواع مته، ریمر و فلای کاتر در سایز های مختلف و همچنین سیستم تهیه و پمپاژ گل حفاری می باشد.

ماشین حفاری افقی در شرایط مختلف قابلیت عملکرد تا طول حداکثر ۲۹۰۰ متر برای لوله های فولادی به قطر ۴اینچ و در صورت افزایش قطر لوله تا ۵۶ اینچ، تا طول ۱۲۰۰ متر قابلیت اجرا دارد.

محدودیت های عملکردی دستگاه در انتخاب قطر و طول لوله بستگی به پارامترهای متعددی همچون قدرت کششی، فشار و گشتاور مورد نیاز دارد و در این مورد لازم است به نتایج مطالعات ژئوتکنیک انجام شده که معرف جنس و نوع لایه های زمین می باشد توجه کافی نمود.

مسیر عبوری لوله در عملیات H.D.D جهت دار مسیر منحنی می باشد که CURVE مجاز مورد نظر و مسیر قابل عبور قبلا با محاسبات مهندسی تعیین می گردد که در این مورد لازم است به پارامترهایی همچون طول مسیر حفاری ، جنس و ضخامت لوله و حداکثر تحمل آن در مقابل نیروهای خمشی ، فشاری و گشتاورهای اعمالی توجه شود.