شرکت سات اولین پروژه HDD را در سال ۱۳۸۳ با همکاری یک شرکت خارجی (N.S.C.C) انجام داد. این پروژه دو مورد عبور خطوط لوله انتقال گاز “۲۴ از زیر رودخانه کارون (گرگر و رودخانه شطیط) در شمال اهواز بوده است. این شرکت با بهره گیری از نیروی متخصص داخلی و دستیابی به دانش فنی مورد نیاز برای انجام پروژه های HDD و دارا بودن ماشین حفاری افقی جهت دار HK 250T ساخت شرکت Herrenknecht آلمان و تجهیزات مربوطه، اجرای چندین پروژه عبور از زیر رودخانه ها به روش HDD منجمله اجرای هفده مورد عبور لوله “۴۰ به طول تقریبی ۶۰۰ متر که بزرگترین پروژه داخل کشور در این زمینه می باشد را در کارنامه خود دارد.

دستگاه HDD شرکت سات مجهز به تجهیزات جانبی شامل انواع مته، ریمر و فلای کاتر در سایز های مختلف و همچنین سیستم تهیه و پمپاژ گل حفاری می باشد.

هرچند که پروژه شمال اهواز با همکاری یک شرکت خارجی به انجام رسید، لیکن در حال حاضر کلیه پروژه ها توسط متخصصین و کارشناسان زبده داخلی و با بهترین کیفیت انجام می گیرد و این شرکت افتخار دارد صنعتHDD را در کشور بومی سازی نموده و بدون نیاز به متخصصین خارجی و با انجام صرفه جویی های کلان ارزی و در شرایط سخت تحریم کلیه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز را تهیه و تدارک بنماید.
از جمله پروژه های شرکت سات در زمینه حفاری افقی به روش HDD می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱. خط انتقال گاز “۲۴ شمال اهواز (۲ مورد – سال ۱۳۸۳ )

۲. عبور خطوط انتقال آب از زیر رودخانه های کرخه و کارون (۱۷ مورد – سال ۱۳۸۸ )

۳. عبور خط لوله ۱۰ اینچ گچساران- شیراز از زیر رودخانه های چمگل و زهره (۲ مورد – سال ۱۳۹۲ )

۴. عبور خط لوله ۶اینچ از زیر رودخانه موند (۱ مورد – نیمه اول مرداد سال ۱۳۹۶ )

۵. عبور خط لوله های ۴ و ۸ و ۱۰ و ۲۰ اینچ در پروژه بیدبلند-ماهشهر طرح پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس بخش B پروژه تأسیسات ماهشهر و خطوط لوله (۲۰ مورد – مرداد سال ۱۳۹۶ تا کنون )

۶. عبور خط لوله “۴۸ انتقال گاز در مرز ایران و عراق (۱ مورد به طول ۳۷۰ متر – اسفند ماه ۱۳۹۶)

۷. عبور یک رشته خط لوله”۶ از زیر بستر خور جزیره شیف به روش HDD  ( یک مورد به طول ۱۶۰۰متر – در حال اجرا)

HDD 02

نمایی از دستگاه متعلق به شرکت سات – عبور از زیر رودخانه کارون – سال ۱۳۸۸

HDD RIG

عبور از زیر رودخانه گرگر (شمال اهواز) – سال۱۳۸۳

لازم به ذکر است ماشین حفاری افقی با قابلیت کنترل و هدایت حرکتی یا «Horizontal Directional Drilling Machine» ساخت شرکت Herrenknecht آلمان از پیشرفته ترین و قوی ترین تجهیزات حفاری در سطح جهان می باشد که مدل HK250T آن توسط شرکت سات خریداری گردیده و تاکنون در پروژه های مختلف عبور لوله از زیر رودخانه های کشور به روش HDD به کار گرفته شده است. این دستگاه دارای قابلیت حفاری از قطر ۴ تا ۵۶ اینچ می باشد که البته با افزایش قطر لوله، حداکثر طول حفاری قابل انجام با توجه به ظرفیتهای کششی و فشاری دستگاه تعیین می گردد. (نشان داده شده در شکل زیر)

ریگ ساید و پایپ ساید

عوامل دیگری نیز در تعیین محدودیتهای پروژه های HDD دخیل است که از جمله مهمترین آنها، جنس و نوع لایه های زمین و موقعیت جغرافیایی منطقه می باشد.